تبلیغات
(o_0) - دفاع اقبال ارشد -- نائب رئیس توسعه محصولات موتورولا -- از موتو ایکس

دفاع اقبال ارشد -- نائب رئیس توسعه محصولات موتورولا -- از موتو ایکس

شنبه 26 مرداد 1392 10:20 ق.ظ

نویسنده : ArmIn Va.Na
ارسال شده در: موبایل ، اخبار ،

 نزدیک به یک هفته پیش موتورولا نخستین محصول شاخص خود را مدت ها پس ازپیوستن این کمپانی به گوگل روانه بازار نمود. در شرایطی که باور بسیاری از مردم و کارشناسان این بود که موتورلا تحت حمایت گوگل محصولی معجزه آسا را روانه بازار می کند، اما ظاهراً moto X علی رغم شایستگی های خود نتوانست آن محصولی باشد که انگشت حیرت را بر دهان افراد زیادی بنشاند. برخی مشخصه های فنی این محصول فاصله زیادی با پرچمداران کمپانی های دیگر داشت (به جدول مقایسه مشخصات moto X با سه پرچمدار اندرویدی مراجعه نمائید) و از این رو شاهد برخی انتقادها از موتورولا و گوگل بودیم.

برای روشن شدن موضوع و پاسخ به دغدغه های منتقدین، سایت CNET به گفتگو با آقای اقبال ارشد (Iqbal Arshad) -- نائب رئیس پاکستانی توسعه محصولات موتورولا -- نشسته که در زیر ترجمه بخش های منتشر شده این گفتگو در سایت CNET را پیش رو خواهید داشت:

Motorola Moto X - موتورولا موتو ایکس

س: انتقادهای زیادی در مورد Moto X وجود دارد، به ویژه در ارتباط با انتخاب پردازنده 2 هسته ای و رزولوشن 720p برای صفحه نمایش. برخی مصرف کنندگان ناراضی می گویند پردازنده دو هسته ای و رزولوشن 720p فناوری سال پیش است. آیا ممکن است توضیح دهید که چرا موتورولا به این سمت حرکت کرد؟

ارشد: دو سوء برداشت اصلی که به گمانم مردم در مورد Moto X دارند به فناوری های پردازنده و صفحه نمایش مربوط است.

با فناوری پردازنده بحث را آغاز می کنم. نخست آنکه ما از پردازنده سال پیش کوالکام استفاده نکرده ایم. این پردازنده محصول امسال است. این یک پردازنده دو هسته ایست، اما چیزی که مردم باید دریابند این است که در دستگاه های موبایل تعداد CPU بالاتر لزوماً به معنای دستگاه سریعتر نیست [مترجم: نوکیا مدت هاست این را می گوید.] در حقیقت در هر لحظه معمولاً حداکثر دو پردازنده مورد استفاده قرار می گیرند. معمولاً الگوریتم های کنترل کننده دستگاه سعی می کنندبه منظور ذخیره نمودن توان CPU ها را خاموش کنند.

در آزمون های فشار (Stress Test) که بر روی دستگاه های رقیب انجام دادیم 24 وب سایت را به طور همزمان بر روی هر دستگاه باز کردیم و هیچ یک از دستگاه ها بیش از دو CPU همزمان را به کار نگرفتند. بنابراین در 90 درصد مواقع هسته های اضافه موجود بر روی CPU ها خاموش بوده و از این رو حتی اگر شما یک دستگاه چهار هسته ای یا هشت هسته ای نیز داشته باشید تمامی توان محاسبانی همزمان مورد بهره برداری قرار نمی گیرد.

بدین ترتیب این نخستین سوء برداشت است. این پردازنده متعلق به سال گذشته نیست. نکته دیگری که مردم آنرا نمی دانند این است که ما پردازنده های اختصاصی نیز داریم که برخی عملیات را انجام می دهند.

س: منظورتان همان طراحی چیپ ست X8 است؟ درست است؟

ارشد: بله. ما از سریعترین پردازنده دو هسته ای کوالکام برای محاسبات عمومی استفاده کرده ایم. درکنار آن، پردازنده های دیگری -- نظیر پردازنده گرافیکی و پردازنده های اختصای زبان طبیعی و محاسبات Contextual -- را به کار برده ایم که وظایف دیگر را بر عهده دارند. بدین ترتیب کارآیی افزایش می یابد و در عین حال باطری نیز عمری طولانی خواهد داشت.

برای آنکه درک درستی از اینکه چرا این انتخاب ها را در طراحی انجام داده ایم داشته باشید ابتدا باید از فلسفه ما آگاه شوید. با Moto X ما تعریفی دوباره از چگونگی عملکرد دستگاه های موبایل ازائه کرده ایم. باورمان این است که آینده دستگاه های موبایل در گرو محاسبات هوشمند است. این تنها مربوط به محاسبات بیشتر نیست، بلکه به توسعه دستگاه هایی که تصمیمات هوشمندانه می گیرند نیز مرتبط است. و این امر نیاز به تغییراتی بنیادین در معماری دستگاه ها دارد.

اگر در این مورد بیندیشید خواهید دید که بازار تقریباً راکد شده است. همه چیز با این چیپ ها و صفحه نمایش های استاندارد ساخته می شود و همه ما آموخته ایم که نسبت به تغییرات کوچک در این اجزاء واکنش نشان دهیم. اما دیدگاه موتورولا تغییر دادن واقعی نحوه عملکرد گوشی های هوشمند است. کامپیوتر های کوچکی که در جیب هایمان همه جا همراه خود داریم به راستی هوشمند نیستند. منظورم این است که چه کاری را می توانید با گلکسی اس 4 سامسونگ انجام دهید که پیش از آن با گلکسی اس 3 قادر به انجامش نبودید؟ پاسخ این است: هیچ کاری.

ما فناوری را صرفاً برای فناوری توسعه نمی دهیم، بلکه سعی مان این است که محاسبات موبایل را هوشمندتر سازیم و می خواهیم نحوه تعامل کاربران با دستگاه ها را تغییر دهیم تا دستگاه ها با سبک زندگی مردم بهتر سازگار گردند. البته می خواهیم همه این کارها را بدون قربانی کردن طول عمر باطری به انجام رسانیم.

Motorola Moto X - موتورولا موتو ایکس

س: چطور یک معماری متفاوت امکان انجام کاری منحصر به فرد را برایتان میسر می کند؟

ارشد: ما یک معماری پردازنده نوینی را به کار گرفته ایم که انجام کارهایی نظیر کنترل گوشی بدون لمس کردن آن و بدون هدر دادن توان باطری را امکانپذیر می کند. برای آنکه یک گوشی سامسونگ یا اچ تی سی بتواند عملکرد مشابهی داشته باشد به سه باطری نیاز خواهد داشت. به همین علت است که هیچ کس دیگری کنترل بدون لمس را به انجام نرسانده. هیچ کسی این کار را نکرده، چرا که برای عمر باطری مرگبار است.

هیچ پردازنده دیگری قادر نیست با وجود حذف نمودن نویز و داشتن هوشمندی مشابه، توان مصرفی پائینی داشته باشد. کاری که ما با Moto X به انجام رسانده ایم پیش از این انجام نشده است. این اولین نمونه در جهان است و گمان ما این است که نحوه برقراری تماس و استفاده از گوشی را برای مردم دگرگون می کند.

س: بنابراین احساستان این است که درک صحیحی از پتانسیل مزایا و فناوری خارق العاده Moto X به عمل نیامده؟

ارشد: این بسیار دشوار است، چرا که [ذهن مردم] توسط صنعت اینگونه برنامه ریزی شده که به چیزهایی نظیر تعداد هسته های پردازشی یک چیپ و اینکه آیا صفحه نمایش گوشی 1080p است یا خیر نگاه کنند. تولیدکنندگان چیپ ها و صفحات نمایش محصولات خود را اینگونه متمایز می سازند. اما ما هزاران ساعت زمان مهندسی صرف کرده ایم تا نوع جدیدی از معماری پردازشی را بسازیم که واقعاً نحوه استفاده مردم از گوشی هایشان را تغییر خواهد داد.

بنابراین درک آن دشوار است، چرا که معماری هایی را مقایسه می کنید که از بنیان با یکدیگر متفاوتند. مثل این است که کسی که به یک خودروی الکتریکی Tesla نگاه می کند انتظار داشته باشد که یک موتور V-8 بر روی آن سوار باشد. وقتی در مورد یک موتور الکتریکی صحبت می کنید برای مردمی که عادت به مقایسه مشخصه های خودروهای متداول کرده اند دشوار است که به درک درستی از نحوه مقایسه موتور الکتریکی با موتورهای معمولی برسند، چرا که این دو کاملاً متفاوتند.

بنابراین مردمی که نگاه کردن به تعداد هسته های پردازشی، تعداد پیکسل بر اینچ و اینکه آیا صفحه نمایش 1080p است یا خیر را آموخته اند، چارچوب مقایسه ای را در اختیار ندارند.

س: این بحث من را به انتقادهای مطرح شده در مورد رزولوشن صفحه نمایش سوق داد. چرا موتورولا تصمیم گرفت تا رزولوشن پائینتری را انتخاب کند؟ منظورم این است که به نظر می رسد تمامی اسمارت فون های سطح بالای دیگر منجملهLG G2 که همین امروز معرفی شد از صفحه نمایش 1080p بهره می برند، و وقتی صحبت از پیکسل بر اینچ باشد گلکسی اس 4 گوشی Moto X را مغلوب می کند.

ارشد: نخست اینکه آنچه سامسونگ با صفحه نمایش GS4 عرضه کرده یک 1080p واقعی نیست. سامسونگ در واقع از صفحه نمایش PenTile استفاده کرده. هر پیکسل از سه زیر-پیکسل رنگی تشکیل شده. بدین ترتیب یکی از پیکسل ها مفقود خواهد بود. ما از یک صفحه نمایش سفارشی با الگوی RGB واقعی که رنگ های واقعی را بدون هدر دادن طول عمر باطری تولید می کند استفاده کرده ایم.

سامسونگ از پردازنده گرافیکی استفاده می کند اما نه از راه درست، و کارآیی آنها در واقع کمتر از ما است. آنها باطری سوزی بیشتری دارند. در مورد HTC باید گفت که آنها از صفحه نمایش LCD استفاده می کنند که فناوری پائین تری محسوب می شود.

ضمناً چشم انسان قادر به تفکیک رزولوشن فراتر از 300 پیکسل بر اینچ نیست و ما از آن فراتر رفته ایم. بنابراین چشم حتی نمی تواند تفاوت را حس کند. اما چشم می تواند تفاوت های محسوس در غلظت رنگ و بازسازی رنگ را حس کند. در اصل باید گفت که این مورد حتی از رزولوشن هم مهمتر است. بنابراین [به جای بالا بردن رزولوشن] ما تصمیم گرفتیم تا تمرکز خود را بر روی این جنبه قرار دهیم.

Motorola Moto X - موتورولا موتو ایکس

س: برخی از مردم نیز از اینکه Moto X به جای نسخه جدید 4.3 اندروید با نسخه پیشین یعنی نسخه 4.2.2 به فروش می رسد مأیوس شده اند. اما موتورولا در تملک گوگل است، بنابراین چرا گوشی پرچمدار موتورولا با آخرین نرم افزار عرضه نمی شود؟

ارشد: تیم اندروید جدا از موتورولا است و موتورولا بیزینس مستقلی در گوگل به شمار می رود. تیم اندروید با شرکای برنامه نکسوس کار می کند. فایروال سفت و سختی وجود دارد که موتورولا را از تیم اندروید جدا می سازد. گوگل می خواهد اطمینان یابد که با همه در اکوسیستم [اندروید] یکسان رفتار می شود.

به عبارت دیگر تملک توسط گوگل این فرصت بزرگ را در اختیار ما می گذارد که دستگاهی نظیر Moto X بسازیم، اما این مزیت را که پیش از دیگر شرکای نکسوس به نرم افزار دستیابی داشته باشیم در اختیارمان قرار نمی دهد. ما فرصت بزرگی را برای عرضه اندروید و سرویس های گوگل به معنای واقعی می بینیم در حالی که در حال تغییر دادن روشی هستیم که محاسبات موبایل بر مبانی آن انجام می شود.

این چیزی است که ما را از بقیه جدا می کند. رقبای ما ویژگی های نرم افزاری بی اهمیتی را به اندروید اضافه می کنند و این معمولاً به کارآیی دستگاه آسیب می رساند. بنابراین وقتی آنها تمامی این ویژگی های نرم افزاری را در لایه ای بالای اندروید قرار می دهند، تجربه کاربری بدی را برای مصرف کنندگان به وجود می آورند. و این موضوع تنظیمات متفاوتی را برای دستگاه به وجود می آورد و سطح پیچیدگی دستگاه را بالاتر می برد که موجب می شود تا به روز رسانی نرم افزار دشوارتر و زمان بر تر گردد.

س: یکی از انتقادات دیگر در مورد این محصول این است که باطری قابل تعویض ندارد. چرا موتورولا این گوشی را به گونه ای طراحی نکرده که بتوان باطری آن را عوض کرد؟

ارشد: این امر دلایل زیادی دارد. اما مهمترین دلیل این است که از نظر طراحی برای آنکه گوشی انحنای پشتی خود را داشته باشد، بخش پشتی دستگاه نمی تواند قابل برداشتن باشد. مسائل طراحی فیزیکی گوناگونی -- منجمله نوع ماده به کار رفته و فناوری فرکانس رادیویی -- نیز برای آنکه بخش پشتی قابل باز شدن باشد باید در نظر گرفته شود. حدس من این است که اگر می خواستیم گوشی پلاستیکی سطح پائینتری را که احتمالاً مشکلاتی در طراحی سخت افزاری داشت طراحی کنیم، بخش پشتی را قابل برداشتن درست می کردیم. اما این نوع طراحی مد نظر ما نبود. حقیقت این است که تنها درصد کمی از مردم واقعاً می خواهند باطری دومی را با خود حمل کنند. گوشی های دیگری نیز با انتخاب این گونه طراحی ساخته شده اند. به عنوان مثال اچ تی سی وان و آیفون اپل فاقد باطری تعویض پذیر هستند.

Motorola Moto X - موتورولا موتو ایکس

س: کسانی هم از این که این گوشی اسلات کارت حافظه برای ارتقاء حافظه ندارد انتقاد می کنند. به دلیل آنکه نسخه ای که در ابتدا از طریق اپراتورهای آمریکا به فروش می رود تنها از 16 گیگابایت فضای ذخیره سازی پشتیبانی می کند، مردم می گویند که مناسب بود اگر گزینه اضافه کردن حافظه به دستگاه برای تصاویر، موسیقی و رسانه های دیگر موجود بود.

ارشد: انتقال فضای ذخیره سازی به حافظه خارجی مسائل گوناگونی را در پی دارد. به نظر ما برای بازار انبوه بهتر و بی دردسرتر این است که محتواها مرتب به دستگاه وارد و از آن خارج نشوند. ما می خواهیم کار کردن با دستگاه تا حد امکان ساده باشد.

س: یکی از جالبترین جنبه های Moto X این است که مشتریان قادر خواهند بود تا از طریق وب سایت Moto X Maker و ابزارهای داخل فروشگاه مطابق سلیقه خود گوشی را سفارشی سازی نمایند. در حال حاضر به نظر می رسد تمامی آنچه قابل سفارشی سازی است رنگ پوشش پشتی و زیورها است. همچنین امکان انتخاب میان نسخه های 16 و 32 گیگابایتی وجود دارد. آیا ممکن است موتورولا در آینده این امکان را به خریداران بدهد که دستگاه خود را با انتخاب گزینه هایی از قبیل RAM، اندازه صفحه نمایش، رزولوشن صفحه نمایش و یا سرعت پردازنده سفارشی سازی نمایند؟

ارشد: اکنون نمی توانم پاسخ دقیقی به این سؤال بدهم. اما این را می توانم بگویم که به دلیل آنکه گوشی های موبایل باید از آنتن استفاده کنند و مسائل مربوط به فرکانس های رادیویی وجود دارد، چیدمان عناصر و طراحی گوشی می تواند از حساسیت بسیار بالایی برخوردار باشد. ما نقشه راهی را برای توسعه قابلیت های دستگاه و سفارشی سازی آتی آن در اختیار داریم، اما در آینده در مورد آن صحبت خواهم کرد.

Motorola Moto X - موتورولا موتو ایکس

یک نکته

یکی از مواردی که در گفتگوی بالا توجه را به خود جلب می کند انتقادات اقبال ارشد از بعضی ویژگی های تولیدات دیگر بازیگران عرصه اندروید -- نظیر سامسونگ -- است. جملاتی مثل:

«رقبای ما ویژگی های نرم افزاری بی اهمیتی را به اندروید اضافه می کنند و این معمولاً به کارآیی دستگاه آسیب می رساند.»

«چه کاری را می توانید با گلکسی اس 4 سامسونگ انجام دهید که پیش از آن با گلکسی اس 3 قادر به انجامش نبودید؟ پاسخ این است: هیچ کاری.»

«برای آنکه یک گوشی سامسونگ یا اچ تی سی بتواند عملکرد مشابهی داشته باشد به سه باطری نیاز خواهد داشت.»

و این به معنای بیان نمودن برخی نقاط ضعف اکوسیستم کنونی اندروید است. چیزی که پیش از این از زبان رقبای گوگل -- نظیر مایکروسافت،اپل و نوکیا -- شنیده بودیم.

با توجه به آنکه موتورولا و اندروید هر دو متعلق به گوگل هستند شاید این جمله به ذهن متبادر شود: "گوگل علیه گوگل." و البته شاید بیش از پیش به عزم گوگل برای اداره نمودن موتورولا به عنوان بیزینسی مستقل پی بریم -- عزمی که قطعاً چالش هایی را برای این کمپانی در پی خواهد داشت.
دیدگاه ها : () 
آخرین ویرایش: - -super p force viagra dapoxetine reviews
شنبه 18 خرداد 1398 01:07 ق.ظ

Hello! I know this is kinda off topic however I'd figured I'd ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My website addresses a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Great blog by the way!
Http://Ysh.Dothome.Co.Kr/Index.Php?Mid=M1&Document_Srl=968694
یکشنبه 11 فروردین 1398 01:20 ق.ظ
The sling shhould both assist and include the newborn.
Garry
دوشنبه 26 شهریور 1397 03:45 ق.ظ
Andd wiithout my child service it might bbe difficult.
best flat iron reviews
یکشنبه 25 شهریور 1397 06:11 ق.ظ
Storing - For safety and stop the possibility of a
fire, enable the styler foor cooling completely before storing.
A larger surface will speed up the straightening process as it can straighten a greater volume of hair.
Over many years, Corioliss have launched numerous stylish and latest
versions of such irons, which can be manufactured with good quality, hard-wearing ceramics and
tourmaline heating plates.
Robert's Blow Boy
یکشنبه 25 شهریور 1397 12:34 ق.ظ
Cooks Source mag claims it might need to power down after plagiarism accusations result
an online firestorm in November.
Robert's Blow Boy
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 01:21 ق.ظ
The cake accustomed produce the Strawberry brief Cake is shipped in frozen. on Google.
Plus my personal personal web sites are Are you currently knowledgeable about
any of Japanese kid Bands today?
Joma Jewellery UK
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 12:59 ق.ظ
All people and anybody from just about all types of various backgrounds, utilize e mail as a regular technique of communication.
joma jewellery lila bangle
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 11:24 ب.ظ
The material used on this ornaments are trade grade
which means that the items will probably be approach
stronger than conventional alloys.
garciniacambogiapremium.net
یکشنبه 19 فروردین 1397 10:45 ق.ظ
Have actually been taking little over a month.
https://i.imgur.com/l7Zk2xt.jpg
یکشنبه 19 فروردین 1397 10:01 ق.ظ
The non-voters all have actually better activities to do along with their times.
joma jewellery busy bee
جمعه 17 فروردین 1397 11:55 ق.ظ
After the Indian Mutiny of 1857, the piece got here into the possession of Lord
Canning, Governor Basic of India.
http://garciniacambogiapremium.net
پنجشنبه 16 فروردین 1397 10:08 ب.ظ
Have been taking little over a month.
joma jewellery watches
پنجشنبه 16 فروردین 1397 11:24 ق.ظ
If a locksmith belongs to the MLA (Master Locksmith Association), he has to
have undertaken and handed an independently
assessed BLI examination.
garciniacambogiapremium.net
پنجشنبه 16 فروردین 1397 10:29 ق.ظ
Have been taking little over a month.
Blundering Ben
پنجشنبه 16 فروردین 1397 06:36 ق.ظ
This paragraph will include an understanding of the company, its name, location, its history, and
its particular success till date.
Joma Jewellery London
پنجشنبه 16 فروردین 1397 04:31 ق.ظ
In keeping with your hypothesis you've an awesome sense of modesty,
generosity, and sense of chivalry.
Bungling Ben
چهارشنبه 15 فروردین 1397 09:21 ب.ظ
Prominent among these was the failure of its R&D division to provide critical item and procedure innovations on a timely basis.
garcinia cambogia free trial reviews
چهارشنبه 15 فروردین 1397 04:43 ب.ظ
Have actually been taking little over a month.
Robert's BJ boy
چهارشنبه 15 فروردین 1397 04:19 ب.ظ
This is certainly a paper I had written for school in 2011 in which I became likely to research an innovation ever sold that changed the
world.
Can Pilates make you look taller?
شنبه 1 مهر 1396 07:28 ب.ظ
Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of
spam responses? If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend?

I get so much lately it's driving me insane so any assistance is very much appreciated.
giddynerve516.snack.ws
سه شنبه 17 مرداد 1396 07:45 ق.ظ
It's hard to find knowledgeable people in this particular subject, however, you sound like you
know what you're talking about! Thanks
How can we increase our height?
شنبه 14 مرداد 1396 10:56 ب.ظ
Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this post plus the rest of the site is very good.
sierraingersol.wordpress.com
جمعه 30 تیر 1396 05:09 ق.ظ
I'm really enjoying the design and layout of your site.

It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out
a developer to create your theme? Great work!
dazzlingcategor78.snack.ws
پنجشنبه 29 تیر 1396 05:38 ق.ظ
I was wondering if you ever considered changing the page layout of
your site? Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures.
Maybe you could space it out better?
https://alessandramccalop.wordpress.com
چهارشنبه 28 تیر 1396 01:20 ب.ظ
I've been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts on this kind of space .
Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site.
Reading this information So i'm glad to show that I've a very excellent uncanny feeling I found
out exactly what I needed. I so much indisputably will make sure to don?t overlook this web site and
give it a glance regularly.
georgettetew.weebly.com
جمعه 23 تیر 1396 03:43 ب.ظ
Very good blog post. I absolutely appreciate this website.

Keep writing!
manicure
جمعه 8 اردیبهشت 1396 11:07 ب.ظ
It is not my first time to pay a visit this website, i am browsing this website dailly and obtain good facts from
here all the time.
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 11:44 ق.ظ
What's up to all, it's really a fastidious for me to pay a quick visit this site, it
consists of valuable Information.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر